Бібліотеки – це скарбниці всіх багатств людського духу.
Г. Лейбніц
Наукова бібліотека НУВГП є методичним центром серед вузівських бібліотек Рівненської області західного регіону.
Діяльність Наукової бібліотеки НУВГП спрямована на організацію бібліотечного, інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів, на формування, опрацювання, упорядкування і зберігання бібліотечних фондів, наукове і методичне забезпечення розвитку бібліотечної діяльності і підвищення професійного рівня персоналу. Головне завдання бібліотеки як науково-освітнього, інформаційного підрозділу Національного університету – це науково-інформаційне забезпечення загальноосвітнього процесу і науково-дослідної роботи, сприяння популяризації знань, інтеграції науки, освіти і культури. Сьогоденна задача Наукової бібліотеки – збереження, примноження, раціональне використання інформації, забезпечення сприятливих умов для доступу до її фондів (як традиційних так і електронних).
На даний час загальний фонд бібліотеки нараховує - 475 354 прим., в т.ч. 188054 примірників державною мовою, 287300 примірників іноземною мовою, 179782 примірників наукової літератури, 236384 примірників навчальної літератури, інша 59188.
Структура Наукової бібліотеки НУВГП залежить від багатьох факторів: від структури університету; від змісту, обсягу та умов роботи бібліотеки; від цілей, завдань та функцій, що стоять перед університетом та Науковою бібліотекою.
Бібліотеки окремих структурних підрозділів університету, які мають окремі фонди та фінансування:
Cеред основних актуальних завдань Наукової бібліотеки НУВГП залишається запровадження сучасних інформаційних технологій (автоматизована видача книг для організації якісного та оперативного обслуговування користувачів, забезпечення потреб, покращення умов самостійної роботи студентів у читальних залах бібліотеки, збільшення сервісних послуг).
Загальна кількість робочих місць для відвідувачів читальних залів Наукової бібліотеки - 200 посадкових місць.
Інформаційно-бібліографічний відділ розширив свої повноваження:
Загальна площа Наукової бібліотеки НУВГП – 1443,48 кв.м. Зона розташування фондів – 927 кв.м., зона обслуговування читачів – 376,3 кв.м., 17,1 кв.м. – зона розташування фондів цінних та рідкісних видань, решта площ використовуються для службових приміщень.
Бібліотечний фонд багатогалузевий, складається з монографій, дисертацій (з 1956 року), авторефератів дисертацій (з 1949 року), збірників праць, підручників, навчальних посібників та методичних матеріалів вчених нашого університету, наукових видань вітчизняних і зарубіжних авторів, періодичних та інформаційних видань, соціально-економічних та художньої літератури, більше 100 назв журналів та більше 15 назв газет. Виділено фонд рідкісної та цінної літератури, який налічує 2978 примірників і має велику наукову цінність. Всі наші ресурси доступні для використання.
Бібліотека володіє багатою колекцією вітчизняних та іноземних періодичних видань та цінними рідкісними книгами 18–20 століть.
Наукова бібліотека запровадила принцип вільного доступу. У читальній залі і на абонементі художньої літератури, бібліотекарі відкрили фонди (12 000 примірників) для читачів, по-новому підійшли до схем їх розміщення, зробили все, щоб читачі відчули себе вільними у виборі книги.
Автоматизація всіх бібліотечних процесів вносить цілий спектр нових можливостей і допомагає користувачам оперативно отримати необхідну інформацію за допомогою програмного продукту "УФД/Бібліотека” та баз данних: "Електронний каталог", "Тематична база даних статей з періодичних видань", "Картотека статей з наукових збірників НУВГП", "Читачі".
У бібліотеці функціонує каталог видань активного фонду з 1991 року. Всього в електронному каталозі - 88000 записів, з них 2123 повних текстів, https://lec.nuwm.edu.ua, сайт бібліотеки: https://lib.nuwm.edu.ua/
Цифровий репозиторій університету (http://ep3.nuwm.edu.ua/), який наповнює й редагує Наукова бібліотека, нараховує 20 000 елементів, має понад 4 000 000 завантажень.
Для кращого інформаційного забезпечення користувачів у бібліотеці працює міжбібліотечний абонемент.
В Науковій бібліотеці є 25 персональних комп'ютерів, які мають доступ до Інтернету. В Університеті є локальна мережа, через яку користувачі мають можливість доступу до електронної бібліотеки, відкритого доступу до інтернету; пошук необхідної інформації за попереднім замовленням; обмін електронними повідомленнями, а також думками та ідеями з діловими партнерами і друзями в усьому світі; використання електронної пошти, інтернет для оперативної відправки чи отримання повідомлень та файлів.
Наукова бібліотека НУВГП постійно удосконалює традиційні та впроваджує нові форми роботи на основі сучасних інформаційних технологій, які віртуально розширюють межі Наукової бібліотеки.
Бібліотека має доступ до наукометричних баз даних (підключено з листопада 2017 року) Web of Science і (підключена з жовтня 2018 року) Scopus, які об'єднують в собі бібліографічні і реферативні бази даних, та мають інструмент для відстеження цитованості наукових публікацій. Для допомоги науковцям та студентам в підборі необхідної літератури в бібліотеці надаються консультації та допомога в реєстрації, пошуку та збереженні інформації в наукометричних реферативних базах Web of Sciense та Scopus. Серед безкоштовних послуг для студентів та науковців є забезпечення доступу до Інтернету, Wi-Fi, послуги з надання шифрів УДК для наукових статей, монографій, підручників, посібників та магістерських робіт.
Виходячи з цього визначено головні концептуальні ідеї:
Сучасне програмне й технічне забезпечення, підготовлений до змін персонал (майже всі працівники мають вищу професійну освіту), планове впровадження інновацій та ретельно продумана організація роботи – ось передумови для успішної діяльності Наукової бібліотеки НУВГП.
Національного університету водного господарства та природокористування